10 przykazań kupującego ubezpieczenie na życie
Zakup ubezpieczenia nie może być działaniem spontanicznym. Nie możesz go nabyć tak, jak nabywasz chleb, kosmetyki czy buty. Nie możesz tego zrobić ot tak, po prostu, pod wpływem chwili. Polisa ubezpieczeniowa dotyczy zbyt poważnych dziedzin życia, dlatego przy jej zakupie musimy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Jeśli chcesz nabyć ubezpieczenie na życie musisz zdawać sobie sprawę z kilku podstawowych faktów.
Zastosowanie przynajmniej większości z poniższych „przykazań’ pozwoli nie tylko na zakup polisy dostosowanej do własnych możliwości finansowych, ale także pozwoli na znalezienie rozwiązania, które sprawdzi się w momencie, w którym ochrona ze strony ubezpieczyciela będzie naprawdę potrzebna.
I. DECYZJĘ PODEJMUJ ŚWIADOMIE
Czy ten sposób oszczędzania i inwestowania jest dla Ciebie? Decyzja o
wyborze ubezpieczenia nie może być przypadkowa, jest to bowiem niezwykle istotna sprawa mająca wpływ na życie Twoje i Twojej rodziny.
II. ZNAJDŹ SPOSÓB NA IDEALNĄ POLISĘ
Są różne typy ubezpieczenia na życie, ale generalnie jest to sposób na
zapewnienie ochrony sobie i swojej rodzinie, zabezpieczenie przed spadkiem poziomu życia w razie nieszczęścia (utraty pracy, inwalidztwa, śmierci). Może być to także sposób na zapewnienie sobie dodatkowej emerytury.
III. STWÓRZ LISTĘ POTRZEB
Co jest dla Ciebie ważniejsze? Ogólne zabezpieczenie rodziny, dodatkowa emerytura, ochrona na wypadek choroby, a może zabezpieczenie spłaty kredytu? Zanim zdecydujesz się na konkretne
towarzystwo ubezpieczeniowe, zastanów się jakie są Twoje potrzeby.
IV. PAMIĘTAJ, ŻE CZAS TO PIENIĄDZ
Im później się ubezpieczysz, tym mniej zyskasz, bo
suma ubezpieczenia oraz wysokość składki zależą głównie od Twojego wieku i stanu zdrowia oraz od czasu trwania polisy. Najlepiej więc ubezpieczyć się najszybciej jak to tylko możliwe.
V. OKREŚL RYZYKO WŁASNE
Jeżeli wykonujesz
niebezpieczny zawód lub uprawiasz sport ekstremalny, licz się z tym, że Twoje
składki ubezpieczeniowe będą wyższe. W przypadkach skrajnych towarzystwo może nawet odmówić Ci ubezpieczenia.
VI. OBLICZ WYSOKOŚĆ SKŁADKI
Trzeba pamiętać, że polisę wykupuje się na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Licz się więc z tym, że opłacanie składki ubezpieczeniowej na wiele lat zostanie wpisane w rodzinny budżet.
Wysokość składki musi być określona świadomie, z rozsądkiem, a przede wszystkim z uwzględnieniem rzeczywistych możliwości finansowych.
VII. PRZED ZAKUPEM POLISY ZRÓB PORÓWNANIE
Jakie sumy ubezpieczenia oferują towarzystwa za podobne pieniądze? Zanim wybierzesz
konkretne ubezpieczenie porównaj oferty istniejących na rynku zakładów ubezpieczeń, ponieważ może się okazać, że znajdziesz dużo korzystniejszą ofertę niż myślałeś.
VIII. NIE PŁAĆ ZNOWU, CZYTAJ OWU
Co zawierają Ogólne Warunki Ubezpieczenia w poszczególnej polisie? Musisz je czytać bardzo uważnie. Zwróć uwagę przede wszystkim na swoje obowiązki oraz na
wyłączenia towarzystwa od odpowiedzialności.
IX. NIE PRZEPŁACAJ ZA ZŁĄ POLISĘ
Jakie opłaty pobiera od Ciebie
towarzystwo ubezpieczeń na życie? Jeśli nie znajdziesz tego w OWU oraz ulotkach reklamowych, koniecznie zapytaj o to
doradcę danego Towarzystwa Ubezpieczeń.
X. UMOWĘ ZAWIERAJ ZGODNIE Z PRAWDĄ
Twój wniosek o ubezpieczenie musi być zgodny z prawdą. Nie kłam, bo działanie tego typu może odwrócić się przeciwko Tobie. Pamiętaj, aby zgodnie ze stanem faktycznym wypełnić cały
wniosek o ubezpieczenie, łącznie z ankietą medyczną. W innym przypadku, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi Ci wypłaty świadczenia - pretensje będziesz mógł mieć wyłącznie do samego siebie.
Redakcja portalu: ubezpieczeniazyciowe.pl