Jak przygotować się do rozmowy z agentem ubezpieczeniowym?
Zastanawiając się nad zakupem ubezpieczenia na życie zazwyczaj przeszukujemy internet albo pytamy znajomych, którzy taką polisę już posiadają, by dowiedzieć się jaką ofertę wybrać i z jakim towarzystwem podpisać umowę. Dobranie idealnego rozwiązania jest kwestią nieco złożoną ze względu na wiele zmiennych dotyczących m. in. opcji dodatkowych. Dlatego podpisanie umowy powinno odbyć się dopiero po rozmowie z agentem ubezpieczeniowym.
Sprawdź oferty towarzystw
Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej obowiązująca od kwietnia 2016 roku obliguje agenta ubezpieczeniowego do informowania nas o
warunkach podpisywanej umowy, o tym, co i kiedy nam przysługuje, jaka jest wysokość składki, jak przebiega likwidacja szkody, jak możemy reklamować działania towarzystwa itp.
Oto co powinniśmy zrobić przed spotkaniem:
1. Obliczyć sumę miesięcznych wydatków
Określenie miesięcznych wydatków pozwoli na wyliczenie kwoty, jaką będziemy mogli przeznaczyć na składkę naszego ubezpieczenia. W zależności od wybranej opcji będziemy mogli ją opłacać co miesiąc, co kwartał lub dwa razy do roku. Obliczenie tej kwoty wpłynie na wysokość sumy polisy na życie – taką bowiem kwotę otrzymamy w razie wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia objętego ochroną.
2. Sprawdzić, jak nie zginąć w gąszczu ofert
Trochę wiedzy na temat
ubezpieczeń na życie na pewno nie zaszkodzi, a w trakcie rozmowy z agentem może bardzo pomóc. Dlatego jeszcze przed spotkaniem warto przejrzeć pod tym kątem internet: fora, poradniki, opinie ekspertów. Najlepiej jednak skorzystać z opcji porównania ofert dostępnej m.in. na
ubezpieczeniazyciowe.pl, gdzie po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymamy kilka dopasowanych do naszych potrzeb propozycji polis na życie.
3. Przygotować się na pytania agenta
Ubezpieczenie na życie jest produktem, którego nie kupisz przez internet. Wynika to z faktu, że na cenę wpływa wiele czynników zmiennych, dlatego tak ważne jest by były one indywidualnie dopasowane. Takie dobranie oferty jest możliwe jedynie po określeniu właściwych potrzeb i wyczerpującej rozmowie z agentem, podczas której mamy prawo domagać się podania czy wyszczególnienia wszelkich informacji dotyczących polisy, m.in.: o wyłączeniach, okresie karencji, wypłaty świadczeń, czy wysokości składki.
Wnioskując o ubezpieczenie na życie, będziemy musieli odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących naszych możliwości finansowych, kondycji zdrowotnej czy stylu życia.
Decyzji o zakupie konkretnego ubezpieczenia na życie nie musimy podejmować już na pierwszym spotkaniu z doradcą. Powinniśmy porównać kilka propozycji i spotkać się z kilkoma doradcami, by oferowana polisa była maksymalnie dopasowana do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Jako że będziemy z nią związani przez wiele lat, wysokość składki nie może znacząco obciążać domowego budżetu. Polisa ma zapewnić przede wszystkim spokój poprzez ochronę najcenniejszego, czyli naszego życia.
Irena Jedinskaja
Oblicz składkę ubezpieczenia