Kruczki w umowach ubezpieczenia na życie
Średnia ocena: 5.00
Dziękujemy za oddanie głosu.
Polisę na życie kupujemy z myślą o zabezpieczeniu przyszłości zarówno swojej, jak i swoich bliskich. Aby uniknąć rozczarowań podczas ubiegania się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia, powinieneś jeszcze przed zawarciem umowy, wnikliwie zapoznać się z jej treścią. Osoby, które nie oddadzą się lekturze OWU i kupią produkt ubezpieczeniowy w ciemno, nie znają ani szczegółowego zakresu ochrony, jakie gwarantuje im dana polisa, ani wyłączeń, czyli konkretnych zdarzeń lub okoliczności ich zajścia, w przypadku których ubezpieczyciel nie ponosi za nie odpowiedzialności. To wszystko przysparza niemałych problemów zarówno ubezpieczonym, jak i ubezpieczycielom.
W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zawarte są wszystkie informacje dotyczące danego produktu – a w szczególności to, kiedy i z jakich przyczyń towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania lub zmniejszyć jego wysokość.
Do najczęstszych powodów odmowy wypłaty świadczenia jest fakt, że śmierć ubezpieczonego była konsekwencją choroby, która wystąpiła jeszcze przed zawarciem umowy ubezpieczenia – nawet jeśli o niej nie wiedział. Bardzo często do wyłączeń ochrony ubezpieczeniowej zalicza śmierć lub inwalidztwo spowodowane zawałem serca, wylewem krwi, czy innymi nagłymi chorobami lub nastąpiło w ciągu 90 dni od zajścia nieszczęśliwego zdarzenia.
W umowach ubezpieczenia można spotkać dość kontrowersyjne zapisy, które mogą spowodować odmowę wypłaty odszkodowania, np.:
-
przedawkowanie leków,
-
zatrucie substancją stałą lub płynną, która dostała się do organizmu drogą oddechową, pokarmową lub przez skórę,
-
zaburzenia umysłowe lub świadomości,
-
zarażenie wirusem HIV,
-
zabieg leczniczy poza kontrolą lekarza, nawet jeśli był formą pierwszej pomocy po wypadku (!!!),
-
prowadzenie samochodu bez uprawnień – również wtedy, gdy dokument prawa jazdy po prostu zostawiliśmy w domu,
-
kierowanie pojazdem przez osobę pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, pomimo tego że ofiara była trzeźwa.
Do najczęstszych wyłączeń stosowanych przez ubezpieczycieli należą:
-
śmierć lub kalectwo spowodowane zamachem terrorystycznym lub działaniami wojennymi,
-
samobójstwo ubezpieczonego w czasie pierwszych dwóch lat ubezpieczenia,
-
złamanie lub próba złamania prawa przez ubezpieczonego,
-
do śmierci lub utraty zdrowia doszło podczas uprawiania sportów wyczynowych motorowych, wspinaczki górskiej, nurkowania, pływania, spadochroniarstwa, itd.,
-
zamordowanie ubezpieczonego przez osobę dziedziczącą pieniądze z ubezpieczenia.
Porównaj oferty ubezpieczeń
« Powrót do listy poradników