Niebezpieczny zawód a ubezpieczenie na życie
Najbardziej narażeni na niebezpieczne sytuacje podczas pracy są: kowale, ślusarze, formierze odlewniczy, robotnicy budowlani, spawacze, pracownicy włókiennictwa oraz przedstawiciele innych zawodów z gałęzi produkcyjnych.
Zawody niebezpieczne zwane inaczej stwarzającymi zagrożenie dla życia są domeną 1/10 ludzi zatrudnionych w Polsce. Co roku najwięcej wypadków notuje się w branży przemysłowej, gdzie życie człowieka jest zagrożone ze strony urządzeń, ale i sam pracownik przez nieprzestrzeganie przepisów BHP podnosi poziom ryzyka wystąpienia wypadku względem innych.
W przypadku wykonywania niebezpiecznego zawodu polisa na życie jest nie tyle atrybutem koniecznym, co rozsądnym. W zależności od charakteru i miejsca wykonywanej pracy ubezpieczyciele zapewniają dobór odpowiednich produktów w ramach indywidualnego oraz grupowego ubezpieczenia na życie.
Na własny rachunek
Jak sama nazwa wskazuje jest to ubezpieczenie dopasowane indywidualnie do potrzeb i możliwości ubezpieczonego.
Polisa indywidualna jest polecana wszystkim osobom, które wykonują zwód niebezpieczny i ograniczony zakres ubezpieczenia grupowego im nie odpowiada. Powód? Zazwyczaj zbyt niska suma ubezpieczenia i niedostosowany zakres ochrony ustalony dla wszystkich pracowników.
Polisa indywidualna zapewnia rodzinie ubezpieczonego pomoc na wypadek jego śmierci czy pobytu w szpitalu lub inwalidztwa. Oprócz wypłaty środków finansowych, ubezpieczyciele zapewniają dostęp do szerokiego pakietu assistance, który obejmuje między innymi organizację rehabilitacji, czy transport medyczny.
Jeden za wszystkich
Głównym celem grupowego ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie zdrowia i życia pracowników oraz członków rodzin na wypadek zajścia nieszczęśliwego zdarzenia. Takim ubezpieczeniem można dodatkowo objąć partnera oraz dzieci, zaś każde z nich otrzyma odrębne świadczenie pieniężne. Taka polisa pozwala objąć ochroną każdą osobę pomiędzy 18. a 64. rokiem życia, którą łączy z pracodawcą stosunek pracy. Ubezpieczenie grupowe jest bardzo dobrą opcją dla osób, którym zależy na zapewnieniu podstawowej ochrony najbliższym, pomocy w trudnych sytuacjach oraz korzystnym i niedrogim ubezpieczeniu. Co więcej – po wygaśnięciu ubezpieczenia można je kontynuować indywidualnie.
Na pierwszy rzut oka
ubezpieczenie grupowe może wydawać się bardziej atrakcyjne z uwagi na niższą składkę. Jednak za ceną idzie zakres ochrony ubezpieczeniowej – indywidualna polisa na życie niewątpliwie zapewnia o wiele szerszy zakres ochrony, a co najważniejsze – jej istnienie jest uzależnione jedynie od ubezpieczonego, a nie od danej grupy osób.
Jednak „grupówka” posiada też jeszcze jedno ograniczenie – ubezpieczenie w tej formie istnieje dopóki dana grupa zawodowa funkcjonuje na rynku pracy.
Redakcja portalu: ubezpieczeniazyciowe.pl