Rozwiązanie umowy ubezpieczenia na życie
Z polisy na życie można zrezygnować w każdym momencie jej trwania. Nawet posiadacz bezterminowego ubezpieczenia na życie nie będzie zmuszony przez towarzystwo do dożywotniego utrzymywania polisy. Jednak taka decyzja wiąże się z określonymi w umowie konsekwencjami finansowymi.
Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe zezwalają na
rozwiązanie umowy ubezpieczenia na życie w ciągu 30 dni od dnia podpisania umowy. Przedsiębiorca ma na to jednak tylko 7 dni. Za datę wypowiedzenia ubezpieczenia na życie przyjmuje się dzień, w którym do ubezpieczyciela wpłynęła pisemna rezygnacja. TU zwróci ubezpieczonemu wpłaconą składkę, jednak kwota będzie pomniejszona o koszty dotychczasowej ochrony ubezpieczonego. Wypowiedzenie należy złożyć zgodnie z zasadami zapisanymi w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).
Skorzystaj z łatwego porównania ofert
Rezygnacja z ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym
Jeżeli zakupiliśmy
ubezpieczenie na życie z funkcją oszczędzania, istnieje możliwość wykupu polisy przed jej zakończeniem. Ubezpieczony ma prawo do umorzenia części lub wszystkich jednostek uczestnictwa w danym funduszu. W przypadku gdy
rozwiązanie umowy ubezpieczenia na życia i zakończenie ochrony ubezpieczeniowej są postanowione, wykup polisy będzie całkowity. Kiedy rezygnujemy tylko z inwestowania, mamy do czynienia z wykupem częściowym polisy.
Ubezpieczenie na życie tylko z funkcją ochronną lub również z funkcją oszczędnościową należy wybierać rozważnie. Chociaż z polisy możemy zrezygnować w dowolnym momencie, tracimy wtedy pieniądze, ponieważ zostanie nam zwrócona albo część składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia, albo wartość wykupu, której nie można uznać za żaden zysk, ponieważ będzie ona niższa od wpłaconych środków. Dopiero po kilkunastu latach mogłaby ona być wyższa od sumy wpłaconych pieniędzy. Ponadto, jeżeli z ubezpieczenia z funduszem będziemy chcieli zrezygnować w pierwszych kilku latach ubezpieczenia, zostanie nam naliczona opłata za wypłatę środków z inwestycji.
Jak uniknąć rezygnacji z ubezpieczenia na życie?
Jeżeli chcemy zrezygnować z
ubezpieczenia przez poważne finansowe problemy, z których nie umiemy wybrnąć mimo oszczędnego dysponowania środkami, możemy najpierw zapytać ubezpieczyciela o
możliwość przejścia na system bezskładkowy lub tymczasowe zawieszenie opłacania składek w związku z trudną sytuacją finansową. Oczywiście, możemy się spotkać z odmową, ale nic nie zaszkodzi o to zapytać – może jednak nie będziemy musieli rezygnować z polisy, z której jesteśmy zadowoleni.
Redakcja portalu: ubezpieczeniazyciowe.pl
Wybierz dopasowane ubezpieczenie