Ten sam wiek, ale różne dwa ubezpieczenia na życie. Dlaczego?
Bywają przypadki, i to całkiem częste, że dwoje ludzi z jednego miasta będących w tym samym wieku i posiadających polisę na życie w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym płaci składkę w różnej wysokości. Czy ubezpieczyciel dzieli klientów na równych i równiejszych? Nie, to wynika ze złożoności produktu, jakim jest polisa na życie.
Można powiedzieć, że
dwa ubezpieczenia na życie o identycznym zakresie ochrony i wysokości składki nie istnieją. Dzieje się tak z bardzo prostej przyczyny, a właściwie wielu przyczyn mających wpływ na wysokość comiesięcznej raty.
Sprawdź polisę pod kątem własnych potrzeb
Jaka polisa?
Na początek warto przyjrzeć się rodzajom proponowanych ofert przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Wybór na pierwszy rzut oka może wydawać się spory, a oferta zawiła. Jednak stworzenie
kilku wariantów ochrony jest po to, by dotrzeć ze swoim produktem do jak największej liczby osób, a każdy z ubezpieczających się znalazł rozwiązanie idealne dla siebie.
Jedni będą zainteresowani
wariantem podstawowym, czyli ochroną rodziny i najbliższych na wypadek własnej śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku (NNW). Inni z kolei skłonią się ku
umowie rozszerzonej, wzbogaconej o ochronę na wypadek ciężkiego zachorowania lub np. utraty pracy.
Stąd płynie prosty i logiczny wniosek, że za polisę o mniejszym zakresie ochrony trzeba będzie zapłacić adekwatnie mniejszą składkę, niż za taką, która zapewni kompleksową pomoc w szerszym zakresie zdarzeń.
Podobnie rzecz ma się z terminowością ubezpieczenia. Składki w
polisie terminowej zawsze będą niższe. Umowa jest tu zawierana tylko na określony czas np. 10 lat. Po ich upływie następuje koniec okresu ochrony, w związku z czym możliwość wypłacenia odszkodowania jest mniejsza.
Polisy bezterminowe są droższe, jednak zapewniają ochronę do końca życia, łącznie z tym, że niektóre towarzystwa zapewniają o możliwości uzyskania z ich tytułu dodatkowych funduszy w okresie emerytalnym.
Oszczędniej na zdrowiu
Tak jak młodsza osoba będzie z założenia opłacała składkę dłużej, więc może być ona niższa, bo i ryzyko śmierci ubezpieczonego jest mniejsze, tak i stan zdrowia wpływa na wysokość składki. Dlatego zdrowszy zapłaci mniej. Towarzystwo ubezpieczeniowe może przed rozpoczęciem ochrony w ramach polisy na życie zlecić wykonanie niektórych badań medycznych, mających na celu sprawdzenie ogólnej kondycji organizmu ubezpieczonego.
Suma ubezpieczenia i demografia
Jedna z ważniejszych kwestii, które mają wpływ na miesięczną składkę to suma, na którą chce się zawrzeć umowę ubezpieczeniową. Między kwotą 100 a 500 tysięcy złotych jest duża różnica, więc i składki opłacane w obydwu przypadkach będą się różnić. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie
sumy ubezpieczenia, adekwatnie do własnych potrzeb, ale i możliwości finansowych. Ostatnią kwestią są szczegóły dotyczące stylu życia ubezpieczonego. Podobnie jest wykonywanym zawodem. Pracownik sklepu spożywczego jest zdecydowanie mniej narażony na niebezpieczeństwo niż np. policjant lub strażak.
Dwa ubezpieczenia na życie dla dwójki rówieśników będą zatem różniły się pod kątem wysokości składki, ale i wysokości świadczenia.
Redakcja portalu: ubezpieczeniazyciowe.pl
Dobierz najlepsze rozwiązanie ochronne