Na początek zwróćmy uwagę na
plusy grupówki – a jest ich kilka. To przede wszystkim:
-
niska cena;
-
dość szeroki zakres ochrony;
-
sposób opłacania składki;
-
krótki czas trwania umowy.
Głównym powodem przystąpienia do ubezpieczenia grupowego w firmie jest niska cena. Dzieje się tak ponieważ firma ubezpieczeniowa kieruje ofertę do szerszej grupy klientów i rozłożenie ryzyka pomiędzy wielu klientów. Cena jest korzystna również z uwagi na szeroki zakres ochrony, który w polisie indywidualnej zdecydowanie podniósłby ostateczną cenę składki.
Drugim ważnym atutem „grupówki” jest szeroka ochrona.
W ramach jednej umowy można liczyć na świadczenie z tytułu wypadku komunikacyjnego, pobytu w szpitalu, narodzin dziecka czy poważnego zachorowania.
Kolejnym plusem polisy grupowej jest wygodny sposób płatności składki. Co miesiąc kwota za ubezpieczenie jest odciągana z wypłaty pracownika. W niektórych firmach ubezpieczony nie musi martwić się nawet wysokością składki, bo tę w całości pokrywa pracodawca, np. w ramach pakietu socjalnego.
Dla części klientów jeszcze jedną ważną zaletą „grupówki” będzie krótki czas trwania umowy. Nie dla każdego decyzja o umowie podpisanej na 20 lat jest decyzją łatwą. Tak długie zobowiązania finansowe są trudne szczególnie dla młodych osób. Ubezpieczenie grupowe będzie zatem dobrym rozwiązaniem – umowa grupówki przeważnie trwa rok czasu, po upływie roku polisę można kontynuować na tych samych zasadach.
Ubezpieczenie grupowe – jakie ma wady?
Warto zwrócić uwagę na minusy, jakie posiada ubezpieczenie grupowe. Należą do nich:
-
brak porównania;
-
niska suma ubezpieczenia;
-
brak wyboru spersonalizowanej ochrony;
-
ograniczony czas trwania umowy.
Pracodawca, który umożliwia nam zakup ubezpieczenia grupowego, przedstawia nam jeden produkt ubezpieczeniowy. Ewentualny wybór, jaki mamy – to wariant wysokości sumy ubezpieczenia. Na więcej wpływu nie mamy. Bez porównania nie dowiemy się czy inne towarzystwa nie posiadają lepszych cen, rozwiązań ochrony lub bogatszej oferty wparcia. Brak porównania może prowadzić do tego, że znacznie przepłacimy.
Równie ważnym minusem jest niska suma ubezpieczenia. Jest to kwota maksymalna, jaką można otrzymać z tytułu polisy. Od sumy ubezpieczenia uzależnione są również odszkodowania z tytułu zdarzeń objętych ochroną. Przykładowo, jeśli suma ubezpieczenia będzie wynosiła 30 000 zł, a za każdy dzień pobytu w szpitalu należał nam się będzie 1% sumy ubezpieczenia, oznacza to, że otrzymać możemy 300 zł za każdy dzień. Łatwo można obliczyć ile wynosiłoby odszkodowanie, gdyby suma ubezpieczenia była kilkukrotnie wyższa.
Równie ważną wadą „grupówki” jest brak możliwości spersonalizowania ochrony. W przypadku ubezpieczenia indywidualnego klient ma możliwość decydowania o swojej ochronie i wyboru tych umów dodatkowych, które uzna za niezbędne. Na przykład osoba, która z uwagi na obciążenie genetyczne najbardziej obawia się zachorowania na raka – może zdecydować się na zakup rozszerzenia dotyczącego chorób nowotworowych, operacji chirurgicznych oraz pobytu w szpitalu.
Polisa indywidualna bardzo często posiada bardzo szeroki wybór umów dodatkowych. Dotyczyć one mogą utraty bliskich osób, zachorowania na konkretne choroby jak np. nowotwór, cukrzyca czy astma, mogą chronić od pogryzienia przez zwierzęta, a nawet ukąszenia przez kleszcze.
Za wadę można również uznać czas trwania umowy. Obowiązuje ona do momentu zatrudnienia pracownika w danej firmie.