Cena polisy na życie jest jednak dla większości kupujących głównym kryterium wyboru. Niesłusznie – różnica w cenie składki między 30 zł a 60 zł miesięcznie jest niewielka, ale może mieć zasadniczą różnicę przy wypadku i wypłacie odszkodowania. Sprawdzamy, na co zwracać uwagę przy wyborze polisy życiowej i gdzie najlepiej szukać tego typu produktów.
Karencja w polisie na życie
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych stosuje okres karencji, jednak nie dla wszystkich termin ten może być zrozumiały. Karencja oznacza okres pomiędzy zawarciem umowy a wystąpieniem zdarzenia, kiedy ubezpieczonemu nie należy się świadczenie.
Przykład: kobieta, która wybierze polisę na życie z opcją świadczenia za urodzenie dziecka, nie otrzyma świadczenia gdy w chwili podpisania umowy jest w ciąży lub zajdzie w ciążę w przeciągu roku czasu, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe przewiduje roczny okres karencji. Karencja jest kwestią indywidualną towarzystwa ubezpieczeniowego – niektóre polisy nie posiadają okresu karencji, dla innych może to być okres pół roku, roku lub nawet 2 lat. Dlatego warto sprawdzać czas karencji przed zakupem konkretnego ubezpieczenia.
Suma ubezpieczenia to kwota, na jaką decyduje się ubezpieczyć klient. Ta kwota jest podstawą do ustalania świadczeń za określone w umowie zdarzenia.
Kwota całkowita wypłacana jest z tytułu zgonu ubezpieczonego. Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej rozróżniają rodzaj śmierci ubezpieczonego, za co przyznają inne kwoty świadczenia.
Przykładowo, w PZU otrzymuje się:
-
100% sumy ubezpieczenia z tytułu zgonu ubezpieczonego;
-
100% sumy ubezpieczenia z tytułu zgonu ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku dodatkowo oprócz świadczenia z powodu śmierci ubezpieczonego;
-
500% sumy ubezpieczenia z tytułu zgonu ubezpieczonego w wyniku wypadku komunikacyjnego oprócz świadczenia z tytułu śmierci oraz śmierci spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem.
Trwały uszczerbek na zdrowiu (NNW) ustala się procentowo, w zależności od rodzaju uszczerbku przyznaje się 1% lub 4 % sumy ubezpieczenia za każdy procent uszczerbku.
W przypadku śmierci małżonka np. PZU przewiduje 50% sumy ubezpieczenia, z kolei śmierć małżonka w wyniku nieszczęśliwego wypadku to 250% sumy ubezpieczenia.
Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa szansa na wysokie świadczenie z tytułu zdarzenia.
OBLICZ SKŁADKĘ UBEZPIECZENIA
Umowy dodatkowe w polisie na życie
Warto zastanowić się również nad zakupem rozszerzenia ochrony. Każda polisa na życie powinna mieć możliwość zakupienia umów dodatkowych. Umowy dodatkowe mogą dotyczyć zakresu ochrony na wypadek:
-
ciężkiego zachorowania;
-
zdiagnozowania nowotworu;
-
wypadków komunikacyjnych;
-
urazów ciała.
Umowa dodatkowa powinna bardzo dokładnie sprecyzować zakres ochrony. W przypadku umowy dotyczącej chorób lub nowotworów powinna zawierać listę konkretnych przypadków, na wypadek których chroni ubezpieczonego oraz jaki procent sumy ubezpieczenia przysługuje w momencie wystąpienia choroby.
Polisa indywidualna a grupowa - w czym różnica?
Wiele osób posiada możliwość zakupienia polisy grupowej w swoim zakładzie pracy. Dla tych, którzy nie są przekonani czy chcą podpisywać umowę na najbliższe 20 lat – ubezpieczenie grupowe będzie świetnym rozwiązaniem.
Polisa grupowa jest ubezpieczeniem oferowanym szerszej grupie osób. Z uwagi na dużą grupę docelową, ubezpieczyciel przedstawia ofertę z niższą ceną składki i szerszym zakresem ochrony. Umowa najczęściej podpisywana jest na rok i można ją kontynuować na podobnych warunkach w kolejnych latach, jak i po zakończeniu pracy w danej firmie. Minusem ubezpieczeń grupowych jest niższa suma ubezpieczenia niż w polisie indywidualnej – jednak krótki czas trwania umowy dla wielu jest z pewnością atutem.
Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Nasza
porównywarka ubezpieczeń na życie znajdzie dla Ciebie najlepszą polisę na rynku w najlepszej cenie.