Wiele towarzystw ubezpieczeniowych stosuje widełki wiekowe, w których można przystąpić do zakupu ubezpieczenia na życie. Granica może kończyć się na 70, 80 jak i 85 roku życia, w zależności od grupy ubezpieczeniowej. Są jednak oferty polis na życie bezterminowych, gdzie po ukończeniu określonego wieku np. 85 roku życia kończy się okres składkowy, ale zostaje ochrona dla osoby ubezpieczonej.
Tym samym osoba może przystąpić do zakupu ubezpieczenia zarówno w wieku 60, 70 jak i 80 lat. Najczęściej stosowaną górną granicą wiekową jest 85 rok życia. Jednak
im wcześniej podejmie się decyzję o zakupie polisy na życie, tym lepiej – każdy rok gra na niekorzyść ubezpieczonego. Zwiększa się ryzyko zachorowań i śmierci, przez co towarzystwa ubezpieczeniowe stosunkowo podnoszą ceny składek miesięcznych i obniżają zakres ochrony, jak i sumę ubezpieczenia.
Polisa na życie dla seniora jest przede wszystkim produktem indywidualnym. Osoba starsza może również zdecydować się na
włączenie do programu ochronnego współmałżonka, dzięki czemu zapewnia się wsparcie finansowe na wypadek śmierci ubezpieczonego. Współmałżonek może kontynuować ochronę objętą umową po śmierci głównego ubezpieczonego.
W polisie dla seniora istnieje również
możliwość rozszerzenia ochrony o umowy dodatkowe. Dzięki temu zwiększa się możliwość otrzymania świadczeń z tytułu określonych chorób lub wypadków. Należy pamiętać, że polisa na życie dla seniora ma inne warunki niż przeciętna polisa indywidualna. Będzie się ona różnić zarówno wysokością sumy ubezpieczenia, jak również zakresem ochronnym. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych w produktach indywidualnych oferuje możliwość ubezpieczenia się na wysokie sumy ubezpieczeń, nawet na 1 000 000 zł. W przypadku ubezpieczenia dla seniora kwoty są zdecydowanie niższe. Wynika to z ryzyka, jakie podejmuje ubezpieczyciel, decydując się na umowę z osobą starszą – wiek niesie za sobą możliwość śmierci, jak i wystąpienia wielu chorób.