Jak kupić najlepsze ubezpieczenie na życie?
Decyzja o zakupie ubezpieczenia na życie powinna być przemyślana i podjęta po głębszej analizie produktów i rozwiązań proponowanych przez agencje ubezpieczeniowe. Nie może to być działanie spontaniczne podjęte pod wpływem emocji. Dlaczego? Ponieważ w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach musimy być pewni, że wcześniej wykupiona polisa na pewno spełni nasze oczekiwania.
1. Jakie są rodzaje ubezpieczenia na życie?
Możemy je podzielić na dwie podstawowe kategorie: polisy ochronne i polisy oszczędnościowe, inwestycyjne. Generalnie jednak ubezpieczenie jest sposobem a zapewnienie ochrony sobie i swojej rodzinie, zabezpieczenie przed spadkiem poziomu życia w razie nieszczęścia (utraty pracy, inwalidztwa, śmierci). Może być to także sposób na zapewnienie dodatkowej emerytury.
2. Jaki sposób oszczędzania i inwestowania będzie dla nas odpowiedni?
Możemy to zrobić sam, lub za pomocą polisy na życie z funkcją oszczędnościową lub inwestycyjną. W przypadku tej pierwszej, oprócz podstawowej ochrony życia, po ukończeniu przez nas określonego w umowie wieku - otrzymamy wypłatę. W podobny sposób możemy też zaoszczędzić na przyszłość dla dziecka. Polisa inwestycyjna umożliwia inwestowanie w fundusze kapitałowe. Wiąże się z tym pewne ryzyko – po kilku latach możemy wielokrotnie zwiększyć wszystkie wpłacone środki, lub też wszystko utracić. Dlatego decyzja o wyborze ubezpieczenia nie może być przypadkowa, jest to bowiem niezwykle istotna sprawa mająca wpływ na życie nasze i naszej rodziny.
3. Jakie są nasze potrzeby?
Ogólne zabezpieczenie rodziny na nieprzewidziany wypadek, dodatkowa emerytura czy oszczędzanie na przyszłość dla dziecka, ochrona na wypadek choroby, a może zabezpieczenie spłaty kredytu? Zanim zdecydujemy się na konkretne towarzystwo, powinniśmy się zastanowić jakie są nasze oczekiwania względem polisy.
4. Na jaką sumę ubezpieczenia chcemy się ubezpieczyć oraz jaką składkę jesteśmy w stanie opłacać?
Warto zapamiętać, że te zmienne zależą głównie od wieku i stanu naszego zdrowia, a także od czasu trwania polisy. Musimy się liczyć z tym, że opłacanie składki ubezpieczeniowej na wiele lat obciąży nasz rodzinny budżet. Dlatego wysokość składki musi być określona świadomie, z rozsądkiem. Najlepiej też ubezpieczyć się najszybciej jak to tylko możliwe.
5. Jakie sumy ubezpieczenia towarzystwa oferują za podobne pieniądze?
Zanim wybierzemy konkretne
ubezpieczenie powinniśmy porównać kilka różnych ofert Towarzystw Ubezpieczeniowych. Może się okazać, że znajdziemy dużo korzystniejszą ofertę niż nam się na początku wydawało.
6. Co zawierają Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU)?
Jest to bardzo ważny dokument. Powinniśmy je czytać bardzo uważnie, ponieważ to tu zawarte są wszelkie ustalenia dotyczące wypłaty świadczenia. Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na swoje obowiązki oraz na wyłączenia towarzystwa od odpowiedzialności.
7. Jakie opłaty pobiera od nas towarzystwo ubezpieczeniowe?
Jeśli nie znajdziemy tego w OWU oraz ulotkach reklamowych, powinniśmy koniecznie zapytać o to doradcę danego TU.
8. Wniosek o ubezpieczenie na życie musi być zgodny z prawdą.
Nie warto kłamać, bo w sytuacji gdy np. zatajona choroba wyjdzie na jaw towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty świadczenia. Wówczas pretensje możemy mieć wyłącznie do siebie.
Najlepsze ubezpieczenie na życie, to takie, które odpowiada na nasze potrzeby i znacząco nie obciąża naszego domowego budżetu.
Irena Jedinskaja
Porównaj oferty towarzystw ubezpieczeniowych