Jak obniżyć koszt ubezpieczenia na życie?
Zakup ubezpieczenia na życie to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Ubezpieczenie, które zawiera opcje ochrony zdrowia, zabezpiecza na wypadek poważnych chorób lub pobytu w szpitalu. Ochrona życia natomiast to forma zabezpieczenia bliskich na wypadek, gdyby musieli zmierzyć się ze śmiercią członka swojej rodziny. W przypadku małżeństw spłacających kredyt hipoteczny tego rodzaju rozwiązanie to sposób zabezpieczenia się przed tym, by zostać samemu z koniecznością spłaty pozostałego zobowiązania. To również sposób na zabezpieczenie przyszłości dzieci w sytuacji, gdyby któryś z rodziców odszedł przedwcześnie. Jednak zyskanie tego rodzaju ochrony wiąże się oczywiście z pewnym kosztem. Jak można go obniżyć? Co zrobić by koszt tego rodzaju ubezpieczenia nie był zbyt wysoki?
KUP TANIE UBEZPIECZENIE
Wiek wstępu
Pierwsza sprawa to wiek, w którym rozpoczyna się ochrona ubezpieczeniowa. Im człowiek młodszy, tym tańsze będzie ubezpieczenie. Statystycznie jest bowiem mniejsza szansa, że coś się wydarzy i firma będzie zmuszona do wypłacenia odszkodowania. W przypadku osoby starszej to prawdopodobieństwo rośnie, a co za tym idzie, firma rekompensuje sobie ryzyko nieco wyższą składką.
Sposób rozliczania wieku ubezpieczonego
Część firm ubezpieczeniowych rozlicza wiek dokładnie, na podstawie daty urodzin. Oznacza to, że zawieranie umowy przed urodzinami wiąże się z niższą składką, a po urodzinach będzie ona wyższa. Część firm rozlicza wiek ubezpieczonego zgodnie z rocznikiem urodzenia. To oznacza, że osoba z początku roku będzie potraktowana tak samo, jak osoba z końca roku. O ile w wieku dziecięcym ma to ogromne znaczenie, o tyle w dorosłym, różnica kilku miesięcy nie odgrywa już takiej roli. W momencie jednak przystępowania do ubezpieczenia może mieć znaczenie finansowe.
Czas trwania ubezpieczenia
Na cenę składki wpływa również czas trwania ubezpieczenia. Polisy, które zawierane są bezterminowo, mają z założenia znacznie wyższą składkę niż polisy terminowe. Polisy bezterminowe zakładają w sobie pewność wypłaty świadczenia. O ile klient nie zrezygnuje z ubezpieczenia, o tyle firma prędzej czy później będzie musiała wypłacić świadczenie. W przypadku polisy terminowej pewność wypłaty świadczenia spada, a to oznacza, że towarzystwo może naliczyć nieco niższą składkę.
Suma ubezpieczenia
Racjonalne i rozsądne określenie sumy ubezpieczenia może być kolejnym sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia na życie. Nie każdy potrzebuje setek tysięcy złotych ubezpieczenia. Czasem, potrzeby zaspokoi sto tysięcy, czy dwieście tysięcy. Warto więc racjonalnie rozważyć sytuację. Obniżenie sumy
ubezpieczenia na życie bezpośrednio wpływa na obniżenie również składki. Jest to więc bardzo ważny element regulowania kosztów polisy.
Zakres ubezpieczenia
Na wysokość składki wpływa również zakres ubezpieczenia. Im więcej umów dodatkowych zostanie zawartych, tym wyższa będzie składka. Oczywiście, nie warto rezygnować z rozszerzenia ochrony tylko z powodu oszczędności. Najważniejsze jest to, by zapewnić sobie kompleksową ochronę. Jeżeli jednak jakaś umowa wydaje się niepotrzebna lub tego rodzaju zagrożenie wydaje się mało prawdopodobne można z tego zrezygnować.
Towarzystwo ubezpieczeniowe
Warto też porównać podobne oferty dostępne w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Cena za polisę ubezpieczeniową jest bowiem zróżnicowana zależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, w jakim zostaje zawarta. Niektóre towarzystwa mają ceny wyższe, inne mają ceny niższe i właśnie dlatego porównanie pozwala na wybranie opcji najkorzystniejszej, również pod względem finansowym
Obniżenie kosztów
ubezpieczenia na życie może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Warto jednak rozważyć, w jakim stopniu to obniżenie kosztów nie obniży jeszcze jakości wybranej polisy i nie ograniczy nadmiernie zakresu i skuteczności polisy.
KALKULUJ SKŁADKĘ UBEZPIECZENIE