Średnia ocena: 3.17
Dziękujemy za oddanie głosu.
Warto zastanowić się czy takie rozwiązanie jest korzystne. Może okazać się, że odzyskanie pieniędzy z polisy nie przyniesie nam szczególnych korzyści. Tak dzieje się, gdy ubezpieczyciel zastrzegł sobie prawo do niewypłacania uzbieranych środków na przykład przez pierwsze 2 lata trwania umowy. To swego rodzaju zabezpieczenie przed zerwaniem umowy.
Umowa jasno określa jaki procent uzbieranej kwoty zostanie wypłacony. W umowie możemy spotkać się z opłatą likwidacyjną, która pomniejszy sumę uzbieraną przez lata. Czasami lepszym wyjściem z sytuacji będzie odpowiednia modyfikacja umowy. Oznacza to, że poprzez odpowiednie kroki możemy mocno ograniczyć nasze miesięczne wydatki. Jest to o wiele bardziej korzystne rozwiązanie, szczególnie w sytuacji, gdy spodziewamy się tylko przejściowego kryzysu finansowego.
Zmodyfikować możemy częstotliwość opłacania składek, dzięki czemu kolejna opłata może czekać nas dopiero za rok, gdy finansowo staniemy na nogi. Możemy również zrezygnować z wykupionych rozszerzeń, dzięki czemu składka znacznie się zmniejszy i będziemy w stanie kontynuować opłacanie ubezpieczenia.
Przy ubezpieczeniu na życie warto zostać. W momencie, gdy popadamy w problemy zarówno finansowe, jak i innego rodzaju – może być nam potrzebne wsparcie finansowe i ochrona. Dlatego czasem warto rozważyć rezygnację z polisy na życie.
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych posiada opcję zawieszenia tymczasowego ochrony, która wiąże się z wstrzymaniem składek na pewien czas. W sytuacji, gdy dopadły nas problemy finansowe – składka miesięczna jest dla nas obciążeniem. Wstrzymanie tej opłaty na pewien okres może być dla nas korzystnym rozwiązaniem.
Jeśli jednak zdecydujemy się na całkowitą rezygnację z zakupionego ubezpieczenia na życie, będziemy oczekiwali wypłacenia uzbieranych środków. Oczywiście mamy do tego absolutne prawo. W takiej sytuacji najlepiej zajrzeć do umowy, którą podpisaliśmy przy zakupie. Tam znajdziemy informację dotyczącą kwoty, która zostanie nam wypłacona oraz procedur, jakie powinniśmy spełnić, aby pieniądze odzyskać.
Najczęściej należy złożyć wniosek z wyjaśnieniem powodu rezygnacji. Ubezpieczyciel po rozpatrzeniu naszej prośby powinien zastosować się do naszej decyzji. W umowie zawarta powinna być informacja jak wygląda zwrot pieniędzy z ubezpieczenia na życie. Kwota prawdopodobnie będzie różnić się od sumy składek, którą wpłaciliśmy przez cały czas trwania umowy, jednak ubezpieczyciel najczęściej zaznacza to w umowie.
Wzory wniosków dla konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych znajdziemy w internecie. Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej posiadają je na swoich stronach internetowych.