Z danych GUS wynika, że jednoosobowe gospodarstwa domowe stanowią już 26 procent wszystkich domostw w Polsce. Szacuje się, że do 2030 r. ich liczba ma jeszcze wzrosnąć do 9 milionów.
SPRAWDŹ OFERTĘ DLA SINGLA
Trochę statystyki
Singiel to osoba nie posiadająca własnej rodziny, mieszkająca w dużym mieście, w wieku ok 35 lat, zarabiająca zazwyczaj więcej niż średnia krajowa i żyjąca bardziej intensywnie od swoich rówieśników. Singiel ma też większe wymagania od życia, dlatego ubezpieczenie dla niego musi być maksymalnie dopasowane.
Nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość. Każdego dnia może się coś zmienić i wczorajsze decyzje mogą już nie być aktualne. Dlatego wybrana
polisa na życie powinna być elastyczna, czyli w trakcie trwania umowy mieć możliwość dopasowania zmiany zakresu ubezpieczenia do aktualnych potrzeb ubezpieczającego się.
Przypuśćmy, że zawarliśmy umowę jedynie ochronną, lecz po jakimś czasie doszliśmy do wniosku, że zależy nam również na oszczędzaniu, dlatego warto, by w takich sytuacjach była możliwość zmiany już istniejącej umowy.
Od czego powinna chronić polisa?
Najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest możliwość zawarcia umów dodatkowych, ponieważ to zazwyczaj one dają ochronę m.in. na wypadek zachorowania na poważną chorobę, albo nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego utracimy zdolność wykonywania pracy.
W sytuacji zachorowania na poważną chorobę, np. nowotwór złośliwy, udar, zawał, czy nawet operacja aorty oprócz świadczenia możemy też otrzymać dostęp do leczenia w klinikach na całym świecie. Wszystko zależy od wybranej oferty ubezpieczenia, dlatego przed zawarciem konkretnej umowy warto zapytać ubezpieczyciela o wszelkie możliwe opcje dodatkowe, a także karencje bądź wykluczenia.
Całkowita niezdolność do pracy w przypadku singla może być prawdziwą życiową tragedią, wiążącą się z pogorszeniem się sytuacji materialnej, brakiem środków na
spłatę kredytu, a w konsekwencji nawet utratą mieszkania.
Dodatkowo ważną kwestią dla osoby, która prowadzi aktywny tryb życia jest zabezpieczenie się na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Dobrze dobrane ubezpieczenie zdrowotne w razie takiej sytuacji zapewni dodatkowe środki finansowe na rehabilitację. Niektóre towarzystwa oferują też dodatkową opiekę w trudnych sytuacjach życiowych. Dla singli jest to bardzo przydatne rozwiązanie, ponieważ w sytuacji, gdy nie ma bliskiej osoby, która mogłaby się zająć w trakcie choroby czy rekonwalescencji, pomoc drugiego człowieka jest nieoceniona.
Składniki dobrej umowy
Ważne jest, aby ubezpieczenie zawierało:
-
zabezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy;
-
ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania;
-
ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – wówczas wypłacany jest procent sumy ubezpieczenia w zależności od uszczerbku na zdrowiu;
-
ubezpieczenie od utraty pracy – często w zakładach ubezpieczeń zastosowane są wyłączenia, tzn. na tę opcję może zdecydować się ta osoba, która ma już za sobą dłuższy staż pracy oraz umowę na czas nieokreślony; ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego;
-
ubezpieczenie składki – dzięki temu powiedzmy przez rok (to w zależności od wykupionej opcji) zakład ubezpieczeń będzie opłacał kolejne składki.
Wypłata świadczenia
O wysokości sumy ubezpieczenia, a także o wysokości świadczeń z tytułu umów dodatkowych dowiemy z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Z reguły wypłaty w ramach opcji dodatkowych wynoszą od 50 do 100 procent sumy ubezpieczenia. Wyjątkami są: ubezpieczenie NNW (gdzie wypłacone odszkodowanie to procent uszczerbku na zdrowiu) oraz leczenie szpitalne. Warto pamiętać, że zawierając umowy dodatkowe rośnie też wysokość składki miesięcznej, jednak już przy relatywnie niskiej składce można cieszyć się z dobrze dopasowanej ochrony.
DOPASUJ I KUP POLISĘ NA ŻYCIE
Kogo uposażyć?
W momencie zawarcia ubezpieczenia jest to obowiązkowe pytanie. Dlatego przed podpisaniem umowy należy się zastanowić kogo chcemy uposażyć. Warto wiedzieć, że uposażonym wcale nie musi być członek rodziny. Możemy nim uczynić jakąś fundację charytatywną albo osobę zaprzyjaźnioną. Wówczas to oni właśnie otrzymają pieniądze w razie śmierci ubezpieczonego.
Rynek ubezpieczeniowy ciągle dopasowuje się do wymagań i potrzeb klientów. Coraz częściej towarzystwa proponują konkretne rozwiązania skierowane głównie do singli. Dlatego nie należy zwlekać z zapewnieniem sobie ochrony. Pomyśl o bezpiecznej przyszłości już teraz.
Irena Jedinskaja