Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym?
Ubezpieczenie na życie jest decyzją, która wymaga naszego zastanowienia. Co miesiąc będziemy opłacać składkę, aby w przyszłości nasza rodzina mogła otrzymać należyte odszkodowanie. Obecnie, niejednokrotnie możemy spotkać się z firmami, które mają na celu jedynie oszukanie klienta. Liczą na wysokie wpłaty, jednak gdy przychodzi do wypłacenia odszkodowania znikają lub zastawiają się kruczkami w umowie. Częstym błędem Polaków jest pochopne podpisywanie podstawionych dokumentów. Zawsze powinniśmy dokładnie przeczytać ogólne warunki umowy, a agent nie ma prawa nam tego uniemożliwić. Niestety dokumenty tego typu są często napisane takim językiem, aby przeciętny Jan Kowalski nie mógł ich zrozumieć. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym?
Okres karencji – czas, w którym ochrona ubezpieczeniowa jeszcze nas nie obowiązuje lub jest ograniczona. Zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Jeżeli dane zdarzenie wystąpi w tym okresie ubezpieczyciel nie wypłaci nam świadczenia. W przypadku polisy na życie, nie będzie zapewne dotyczyć śmierci w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia, może jednak mieć miejsce w sytuacji poważnego zachorowania. Towarzystwo zabezpiecza się na wypadek gdyby klient celowo zataił fakt o wcześniejszym zdiagnozowaniu choroby.
Umowa nie powinna także zawierać klauzuli o ważności obowiązywania polisy do określonego wieku. Przykładowo starsze osoby podpisując umowę nie zwracały uwagi, na fakt że ochrona ubezpieczeniowa wygasa po ukończeniu 70 roku życia. Dożywając późniejszych lat rodzina nie może liczyć na odszkodowanie na wypadek śmierci lub poważnego zachorowania bliskiego. Polisa na życie nie powinna zawierać takiego terminu, dlatego ważne aby sprawdzić co podpisujemy.
Zmiana zakresu świadczeń również powinna zwrócić naszą uwagę. Podczas obowiązywania umowy warunki wypłaty świadczeń nie powinny być zmieniane. Wykupując polisę decydujemy się na konkretną ze względu chociażby na sumę ubezpieczenia, wysokość odszkodowania czy składkę do opłacenia. Nikt z nas nie chciałby podpisać umowy, która dopuszcza zmianę powyższych kwestii. Każde słowo „zmiana” zawarte w podpisywanym dokumencie powinno wzbudzić naszą ciekawość i wymaga dokładnego wytłumaczenia.
Z każdym problemem, który wynika ze współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym, możemy zwrócić się do Rzecznika Ubezpieczonych. Jego pomoc nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów, a może być bardzo przydatna w wyjaśnieniu niejasności związanych z zawarciem polisy na życie. Pamiętajmy, aby zawsze dokładnie czytać umowę, a w niezrozumiałych kwestiach prosić o sprecyzowanie danego sformułowania. Nadmierna ostrożność przeważnie nam nie zaszkodzi, a może uchronić przed niepotrzebnymi, negatywnymi konsekwencjami, takimi jak chociażby dodatkowe wydatki finansowe.
Porównaj oferty ubezpieczeń