Z definicji ubezpieczenie wypadkowe obejmuje sytuacje nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powoduje co najmniej uraz, a także nastąpiło w związku z pracą.
Podstawowe ubezpieczenie na życie najczęściej chroni ubezpieczonego na wypadek śmierci. Gdy nastąpi zgon – ustalona w umowie suma ubezpieczenia zostaje wypłacona najbliższym osobom.
Polisa z podstawowym zakresem nie chroni w innych sytuacjach – np. choroby czy wypadku samochodowego.
Aby uzyskać większą ochronę, wystarczy zakupić odpowiednie umowy dodatkowe.
Dotyczą one zdrowia, wypadków komunikacyjnych, losowych oraz wypadków przy pracy. Zdarzeń, które można objąć ochroną jest naprawdę wiele, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nawet ochronę na wypadek ukąszenia przez kleszcza – więc warto przeanalizować ryzyko, jakie występuje w naszym życiu i wybrać odpowiednie rozszerzenia.
Zakres ochrony w polisie na życie może zatem zależeć od nas samych. Oczywiście można wybrać jak najwięcej umów dodatkowych, ale nie zawsze warto wykupywać rozszerzenia, które nie będą przydatne. Osoby, które np. prowadzą działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania – przez co nie korzystają z samochodu czy komunikacji miejskiej – mogą nie potrzebować
ubezpieczenia od wypadków komunikacyjnych, z kolei osoby młode i prowadzące zdrowy styl życia – nie są narażone na zawał serca czy udar mózgu.
Polisa wypadkowa – co z wypłatą świadczenia?
Jeśli ubezpieczenie obejmuje wypadek przy pracy, wtedy za szkodę płaci towarzystwo. Procedura za każdym razem wygląda podobnie:
-
Poszkodowany zgłasza się do lekarza w celu dokonania obdukcji.
-
W poważnych wypadkach wezwani na miejsce pracownicy pogotowia udzielają pomocy i w porozumieniu z lekarzem dyżurnym orzekają o stanie zdrowia poszkodowanego.
-
Orzeczenie od lekarza lub ze szpitala (jeśli wypadek wiązał się z długotrwałym leczeniem) jest postawą do wypłaty świadczenia.
-
Świadczenie jest przekazywane na konto poszkodowanego w postaci jednorazowej wypłaty lub jako comiesięczna renta przez ustalony czas obowiązywania.
Ważne jest, by
polisa wypadkowa uwzględniała jak największą liczbę sytuacji, które obejmie swoją ochroną. Wtedy świadczenie będzie odpowiednio wyższe, ponieważ wypadek przy pracy może dotyczyć także innych zdarzeń, jak:
-
pobyt w szpitalu – świadczenie za każdy dzień pobytu,
-
leczenie szpitalne – zwrot za przyjmowane lekarstwa;
-
trwała niezdolność do wykonywania pracy po wypadku – w formie renty,
-
częściowa niezdolność do wykonywania pracy – stopień inwalidztwa.
Polisa wypadkowa może zagwarantować różne formy wsparcia dla ubezpieczonego po doznanym wypadku. Przydatny będzie wtedy wykupiony pakiet assistance, z którego nie zawsze otrzymamy bezpośrednio świadczenie, ale bezpłatną pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji, transportu medyczny, dowozu leków, prywatnej wizyty lekarza i pielęgniarki czy wsparcia psychologa.