Od czego zależy cena polisy na życie?
Towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości składki biorą pod uwagę wiele czynników. Najważniejszymi są wiek oraz stan zdrowia. Dodatkową wartością w ubezpieczeniach terminowych zawieranych na określoną z góry liczbę lat jest okres trwania polisy. Im krótszy, tym niższa składka.
Wspomniane kryteria, według których ubezpieczyciel dokonuje wyceny składki, towarzyszą zwykłej procedurze zawierania umowy polisowej. Osoba ubezpieczająca się powinna także przedstawić dodatkowe ograniczenia zdrowotne (wady wrodzone bądź nabyte) tak, by uniknąć sytuacji, w której spotka się z odmową wypłaty świadczenia.
Zobacz możliwości polisy
Nie dla wszystkich po równo
Młodsi i kobiety płacą mniej. Ta zasada obowiązywała jeszcze do roku 2011, kiedy to wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zrównano w Polsce wysokości składek – przynajmniej w zakresie płci. Obecne dane statystyczne dotyczące umieralności kobiet i mężczyzn nie mogą być uwzględniane przy ustalaniu wysokości składki. Zmiany nie dotyczą
osób młodszych, które zapłacą mniej za polisę na życie. Dlaczego? Prawdopodobieństwo śmierci czy poważnej choroby np. przed 30 rokiem życia jest mniejsze.
Polisę kupuje się zdrowiem
Na składkę ubezpieczenia duży wpływ ma także stan zdrowia klienta. Przy ocenie ryzyka towarzystwa biorą pod uwagę stan zdrowia w chwili zawierania umowy i nie mają prawa zmienić zasad ubezpieczenia nawet jeżeli w późniejszym czasie u klienta wystąpią jakiekolwiek komplikacje zdrowotne. Mając polisę w ręku można spać spokojniej i nie martwić się o los bliskich nam osób.
Najmniej za polisę terminową
Terminowe ubezpieczenie na życie jest zawierane zazwyczaj na okres od 5-ciu do kilkudziesięciu lat. Polisa może maksymalnie trwać do ukończenia określonego wieku przez ubezpieczonego. Terminówki gwarantują wysoką sumę ubezpieczenia za stosunkowo niewielką składkę. Jeżeli osoba ubezpieczona dożyje do końca trwania polisy, nie otrzyma żadnego odszkodowania od ubezpieczyciela. Terminowe ubezpieczenie na życie można porównać do autocasco. Ponieważ z góry jest określony termin zakończenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeń, można bardzo precyzyjnie skalkulować ryzyko i składkę.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczeń bezterminowych. Składka tych polis jest o wiele większa, ponieważ zakład ubezpieczeń ponosi większe ryzyko. Zakłada się wówczas, że klient będzie opłacał bezterminową polisę aż do śmierci i w związku z tym ubezpieczyciel traktuje śmierć ubezpieczonego jako zdarzenie pewne. Polisy bezterminowe posiadają wartość wykupu, co oznacza, że w przypadku zerwania umowy ubezpieczenia przez klienta po jakimś czasie, otrzyma on tak zwaną wartość wykupu, czyli część wpłaconych składek.
Redakcja portalu:ubezpieczeniazyciowe.pl
Sprawdź jak łatwo porównać