Średnia ocena: 5.00
Dziękujemy za oddanie głosu.
Typowa polisa na życie to produkt przeznaczony dla osoby dorosłej, czyli od 18. urodzin aż do skończenia… i tu właśnie pojawiają się różne warianty. W zależności od polisy i towarzystwa górną granicą może być 70, czy nawet 75 lat. Limit ten dotyczy jednak umowy podstawowej (śmierć ubezpieczonego), bo dla większości rozszerzeń termin ważności jest krótszy o 5-10 lat.
To, w jakim wieku zdecydujemy o przystąpieniu na życie, zależy przede wszystkim od wysokości składki, dlatego warto mieć polisę jeszcze przed 40-tką. Później oczywiście, także istnieje możliwość zawarcia umowy – do jakiej granicy, sprawdzimy na przykładzie kilku polis.
METLIFE Metlife na Życie – maksymalny wiek przystąpienia do podstawowej umowy wynosi 70 lat. W zależności od wybranego rozszerzenia ta granica ulega obniżeniu, np.:
AVIVA Aviva Smart Life – to oferta dostępna wyłącznie online, tj. bez pośrednictwa agenta ubezpieczeniowego. Polisa charakteryzuje się jednak dość wąskim zakresem ochrony i jest przeznaczona dla osób, które maja nie więcej niż 50 lat.
GENERALI Generali ProFamilia – polisa dla całej rodziny z możliwością inwestowania w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. W wersji podstawowej ubezpieczonym może być osoba, która ukończyła 15 lat, ale nie przekroczyła 70. roku życia. W umowach dodatkowych maksymalny wiek wynosi:
4LIFE 4life direct – propozycja tego towarzystwa zakłada zawarcie umowy podstawowej i kilku rozszerzeń. W wersji głównej do polisy mogą przystąpić osoby w każdym wieku, a w innych dodatkach:
Z wszystkich wymienionych przykładów na uwagę zasługuje szczególnie ostatnie towarzystwo, które oferuje możliwość ubezpieczenia na życie tym, którzy nie kwalifikują się ze względu na wiek w innych towarzystwach. Na czym opiera się polisa na życie 4life direct i dlaczego osoby w podeszłym wieku są dla tej akurat firmy ubezpieczeniowej targetem?
W ubezpieczeniu na życie, jeśli zainteresowany taką polisą spełnia warunki co do wieku, ograniczeniem nie do sforsowania może być ankieta medyczna. Prawdopodobieństwo występowania chorób i innych schorzeń u osoby powyżej 60. rok życia jest bardzo duże, więc w wielu przypadkach dochodzi nawet do odmowy zawarcia polisy ze strony towarzystwa, któremu nie kalkuluje się podejmowanie ryzyka. Nawet kosztem zaproponowania wysokiej składki.
Dlatego formuła ubezpieczenia dla osób w podeszłym wieku opiera się na braku ankiety medycznej, której pozytywne przejście byłoby możliwe zaledwie w kilku czy kilkunastu procentach zainteresowanych polisą.
Produkt jakim jest ubezpieczenie na życie 4life direct to przykład polisy bezterminowej, ale tylko w podstawowej wersji. W przypadku rozszerzeń ochrona trwa do skończenia przez ubezpieczonego 85 lat. To i tak znacznie dłużej w porównaniu z innymi ofertami terminowymi. Ubezpieczenie główne trwa do śmierci ubezpieczonego, a środki w ramach świadczenia otrzymują najbliżsi i rodzina z przeznaczeniem na np.:
Bez względu na wiek warto posiadać ochronę finansową w postaci np. ubezpieczenia na życie, pamiętając, by dobrać odpowiedni produkt do aktualnych możliwości finansowych. Brak regularnych wpłat składek spowoduje rozwiązanie umowy, a ponowne przystąpienie może wiązać się z wyślą opłatą – wiele towarzystw udziela zniżek dla ubezpieczonych, którzy przez kilka korzystają z wybranej polisy.