Średnia ocena: 5.00
Dziękujemy za oddanie głosu.
Zakup polisy jeszcze kilka lat temu kojarzył się wyłącznie z koniecznością wizyty w placówce ubezpieczyciela bez względu na to, czy była to Warszawa, czy mniejsza miejscowość. Dziś proces ten został uproszczony, a potencjalny nabywca polisy może przebierać w ofertach bez wychodzenia z domu.
Akurat w przypadku ubezpieczenia na życie zakup polisy z funkcją typowo ochronną czy inwestycyjną jest możliwy przy udziale doradcy. Jest on w stanie umówić się na niezobowiązującą wizytę w miejscu zamieszkania zainteresowanego polisa i spokojnie wyjaśnić wszystkie niejasności łącznie z ustaleniem wysokości składki.
Standardowe ubezpieczenie na życie ma na celu zabezpieczenie sytuacji finansowej rodziny ubezpieczonego na wypadek jego śmierci. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam jednak polisy, które działają kompleksowo, czyli łączą funkcje ochronne z inwestycyjnymi lub oszczędnościowymi. Jaką polisę na życie wybrać dla siebie? Wybór odpowiedniego ubezpieczenia powinniśmy rozpocząć od dokładnej analizy naszych aktualnych potrzeb.
W zależności od indywidualnych preferencji ubezpieczonego można wybrać ofertę skierowaną do konkretnego odbiorcy:
polisa posagowa – z myślą o najmłodszych członkach rodziny, dzięki wpłacanym składkom ubezpieczone dziecko otrzyma finansowy posag po ukończeniu pełnoletniości na start w dorosłość,
polisa rodzinna – rozwiązanie najbardziej wszechstronne, ochrona dotyczy nie tylko głowy rodziny, ale i współmałżonka oraz dzieci, polisa szczególnie przydatna w rodzinach wielodzietnych, gdzie najczęściej tylko jeden z rodziców zarabia na utrzymanie pozostałych,
polisa na dożycie – z myślą o osobach w średnim wieku, dzięki systematycznie wpłacanym składkom jest tworzony kapitał możliwy do uzyskania po przekroczeniu wskazanego w umowie wieku jako finansowe uzupełnienie emerytury, ubezpieczony jest cały czas chroniony z tytułu polisy na życie.
Polisa na życie jest produktem, którego głównym celem jest zabezpieczenie przyszłości rodziny na wypadek gdyby doszło do naszej śmierci. Jest to odpowiedni wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają gromadzenie oszczędności i posiadają zobowiązania finansowe w postaci kredytów, pożyczek, czy hipoteki.
Śmierć jednego z partnerów lub współmałżonków może spowodować znaczne pogorszenie warunków życia dla osoby, która będzie musiała przejąć na siebie wszelkie opłaty wynikające z tytułu wspomnianych zobowiązań. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza jeżeli posiadamy małe dzieci, a nasz partner nie pracuje.
Ubezpieczenie na życie gwarantuje wsparcie finansowe dla naszych bliskich, co pozwoli im uniknąć poważnych problemów materialnych. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych posiada w swojej ofercie polisy, które obejmują ochroną spłatę kredytu.
Polskie świadczenia emerytalne nie są zbyt wysokie więc po zakończeniu pracy zawodowej nasz poziom życia może ulec znaczącemu obniżeniu. Osoby starsze wydają sporą część emerytury na leki, nie mówiąc już o kosztach utrzymania domu. Większość nie ma możliwości żeby w spokoju cieszyć się jesienią życia, nie martwiąc się o kwestie finansowe.
Z myślą o gromadzeniu oszczędności na emeryturę stworzono polisę na dożycie. Ubezpieczenie to jest świetną alternatywą dla osób, które nie mają już zobowiązań kredytowych, ani dzieci na utrzymaniu, ale chcą zadbać o swoją przyszłość.
Jest to polisa terminowa – umowę podpisujemy na czas określony na przykład na kilkadziesiąt lat lub do czasu osiągnięcia przez nas pewnego wieku. Świadczenie zostanie nam wypłacone po zakończeniu trwania umowy ubezpieczeniowej. Niestety, jeżeli umrzemy przed tym terminem zgromadzony kapitał zostanie przejęty przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Osoby, które chcą żeby w takiej sytuacji oszczędności trafiły do członków ich rodziny powinny zdecydować się na polisę mieszaną – na życie i dożycie. W tym przypadku będziemy mieli pewność, że część zaoszczędzonych środków po naszej śmierci zostanie przekazana wskazanym przez nas osobom – uposażonym.
Ochronę naszego życia i zdrowia możemy połączyć z inwestowaniem pieniędzy wykupując polisę z funduszem inwestycyjnym. Nasza składka podzielona zostanie wówczas na dwie części: ochronną i inwestycyjną.
To my decydujemy jak będzie rozkładał się podział środków pomiędzy obiema funkcjami polisy. Określona część środków zostanie ulokowana w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych (UFK). W ofercie większości towarzystw ubezpieczeniowych znajdziemy fundusze o różnym poziomie ryzyka.
Dynamiczne UFK dają nam możliwość większego i zarazem szybszego pomnożenia kapitału, ale łączy się z tym również ryzyko straty. Bezpiecznie fundusze przyniosą nam mniejszy zyski, a nasze pieniądze będą inwestowane na przykład w obligacje.