Średnia ocena: 5.00
Dziękujemy za oddanie głosu.
Pamiętaj, że ubezpieczenia na życie, zawierane pod kredyt hipoteczny gwarantują Ci większą pewność. Trzeba bowiem zwrócić uwagę, że kredyt zawierany jest na bardzo długi czas – od 25 do 35 lat. Kto z nas jest w stanie przewidzieć, co się wydarzy przez te wszystkie lata? No właśnie. W przypadku śmierci kredytobiorcy obowiązek spłaty zobowiązania spada na barki:
drugiego kredytobiorcy (jeśli takowy jest);
lub najbliższych członków jego rodziny.
Konstrukcja ubezpieczenia do kredytu hipotecznego przedstawia się następująco:
czas ochrony to okres spłaty kredytu;
suma ubezpieczenia jest równa kwocie kredytu;
oznacza to, że w razie śmierci kredytobiorcy (w sytuacjach wyszczególnionych w OWU), ubezpieczyciel przejmie na siebie spłatę zobowiązania;
możliwe jest również zawarcie opcji dodatkowych, takich jak ubezpieczenie na wypadek utraty pracy, ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy, itd. Wówczas suma ubezpieczenia będzie równa kilku kolejnym ratom kredytu.
Pamiętaj, że z tytułu ubezpieczenia na życie pod kredyt z cesją na bank to nie Ty ani Twoi najbliżsi otrzymacie świadczenie, a właśnie kredytodawca. Niemniej jednak w przypadku utraty pracy przejęcie spłacania kredytu na jakiś czas przez ubezpieczyciela to ogromna ulga dla kredytobiorcy, prawda?
Raty ubezpieczenia na życie pod kredyt hipoteczny są ustalane na zasadzie pewnej części zadłużenia kredytowego. To może wyglądać różnie:
opłata składek w całości za cały okres ubezpieczenia – nie trzeba chyba mówić, że takie rozwiązanie jest bardzo odczuwalne dla kieszeni kredytobiorcy...;
opłata składek z góry na okres ubezpieczenia – trwający rok lub kilka lat;
miesięczna opłata składki, co z reguły oznacza, że dodatkowe koszty są ledwie odczuwalne.
Oczywiście – wysokość składki różni się w zależności od wysokości zaciągniętego kredytu, lat kredytowania, etc. Składki pobierane są automatycznie z konta (z reguły), tak jak ma to miejsce przy kredycie hipotecznym.
Po pierwsze, poza kilkoma bankami nie ma obowiązku kupna ubezpieczenia na życie pod kredyt hipoteczny. Biorąc jednak pod uwagę korzyści wynikające z posiadanej umowy oraz fakt, że bez ubezpieczenia bank może np. podnieść marżę (czyli pieniądze i tak oddasz za nic...), warto taką polisę mieć.
Po drugie, zazwyczaj banki proponują zawarcie ubezpieczenia pod kredyt w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym, zgłaszając tym samym kredytobiorcę do grupówki. Trzeba jednak wiedzieć, że wcale nie masz obowiązku zawierania polisy właśnie w tym zakładzie ubezpieczeń. Możesz znaleźć ubezpieczenie pod kredyt na przykład poprzez nasze rozwiązanie:
Najlepsze ubezpieczenie na życie dla Ciebie - pod kredyt hipoteczny i nie tylko >>>