Polisa na życie to nie tylko prawa do otrzymania świadczenia za wypadek czy pobyt w szpitalu, ale także szereg ograniczeń, które powodują, że możemy nie otrzymać od ubezpieczyciela ani złotówki. Kiedy tak się stanie? Sytuacji jest wiele i są one opisane w dokumencie OWU polisy.
Sumę ubezpieczenia możemy sami wybrać z kilku wariantów czy ustalić na spotkaniu z agentem (w polisie indywidualnej) albo wybrać gotową propozycję ( w polisie grupowej). Suma ta jest ob. Wyrażona w umowie kwotowo lub procentowo, np. 1% za każdy dzień spędzony w szpitalu w przypadku, gdy pobyt trwał dłużej niż 3 dni.
Maksymalna kwota odszkodowania to właśnie suma ubezpieczenia. Jeśli wynosi ona 100 000 zł z tytułu śmierci ubezpieczonego, to tyle właśnie otrzyma uposażony.
Aby prawidło wybrać sumę ubezpieczenia, która przecież wpływa na wysokość składki, warto przyjrzeć się swojej sytuacji życiowej – wziąć pod uwagę kondycję, wiek, stan zdrowia, ryzyko wystąpienia chorób, możliwość ich dziedziczenia. Ważny jest również sposób spędzania wolnego czasu – może to być kontuzjogenny sport oraz to, jak dużo czasu spędza się w samochodzie na dojazdach do pracy.
Jeśli zatem ubezpieczonemu zależy, aby otrzymać
pieniądze z ubezpieczenia na życie, musi dobrze wybrać strategię ochrony.
Zakres ochrony w polisie - dlaczego lepiej mieć jak najszerszy?
Każdemu może się zdarzyć pobyt w szpitalu, niespodziewana choroba, a co za tym idzie – długie zwolnienie lekarskie czy uraz ciała i konieczność rehabilitacji. Na wypadki losowe nikt nie ma wpływu. Osoby, które mają małe dzieci i najbardziej obawiają się poważnej choroby, np. raka, mogą zupełnie nie spodziewać się, że spotka je skomplikowane złamanie, które uniemożliwi im wykonywanie swojej pracy. Właśnie dlatego dobrze jest brać pod uwagę różne sytuacje i zabezpieczyć się w maksymalnym zakresie.
Kompleksowa ochrona oczywiście generuje wyższą składkę ubezpieczenia, jednak warto by
polisa życiowa odszkodowanie gwarantowała w różnych okolicznościach.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę również z tego, że kompleksowa ochrona zapewnia nie tylko odszkodowanie, lecz również pomoc ubezpieczyciela w innych charakterze, jak np.:
- transport medyczny,
- wsparcie psychologa,
- dofinansowanie do nierefundowanych leków,
- dofinansowanie rehabilitacji,
- dowóz leków,
- wizyta domowa lekarza,
- opieka nad dziećmi,
- pomoc w zorganizowaniu sprzętu medycznego.
Towarzystwa ubezpieczeniowe mają dzisiaj naprawdę szeroki zakres działania. Warto o tym pamiętać przy wyborze polisy na życie oraz rozszerzeń, jakie oferuje dana firma.
Czy warto kupić polisę indywidualną, gdy posiada się grupową?
Odszkodowanie z tytułu kilku ubezpieczeń pozwoli ubezpieczonemu na zdecydowanie większe korzyści – tam, gdzie zdarzenia się pokrywają, oznacza to większe odszkodowanie, ale i szerszy zakres ochrony.
Ubezpieczenie grupowe, jakie oferuje nam pracodawca najczęściej nie kosztuje wiele, a w niektórych firmach jest dodawane bez żadnych opłat i potrąceń z wynagrodzenia.
Zakup indywidualnej polisy pozwoli cieszyć się wysoką sumą ubezpieczenia oraz dowolnie wybranym zakresem ochrony.
Można również uzupełnić posiadaną w „grupówce” ochronę i wykupić tylko te rozszerzenie ochrony, na którym nam najbardziej zależy.