Średnia ocena: 5.00
Dziękujemy za oddanie głosu.
Zima jak co roku zaskakuje nie tylko kierowców. Zagrożenia czyhają także na pieszych czy narciarzy, co przyczynia się do wzmożonego zainteresowania wypłatą świadczeń z tytułu wypadku, czy poślizgnięcia na oblodzonym chodniku. Aby ubezpieczyciel nie zostawił nas na przysłowiowym lodzie, powinniśmy poszerzyć wiedzę na temat ubezpieczeń zimowych i związanych z nimi odszkodowań.
Możliwość ubiegania się o takie odszkodowania regulują ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, o gospodarce nieruchomościami oraz o drogach publicznych. Podstawę prawną możemy również znaleźć w art. 435 kodeksu cywilnego, który stanowi, że „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia”.
Jeśli zatem w wyniku niefortunnego upadku na oblodzonym chodniku czy placu złamiemy nogę, odpowiedzialność za szkodę ponosi zarządca terenu czy nieruchomości. Do jego obowiązków należy dbanie o odpowiednie utrzymanie nawierzchni. Skoro znamy winowajcę, mamy podstawę do wypłaty odszkodowania. Pod warunkiem, że dysponujemy dowodami.
Działania podjęte tuż po zdarzeniu mają zasadnicze znaczenie w procesie ubiegania się o odszkodowanie. To na nas, jako poszkodowanych, spoczywa obowiązek udowodnienia, że do wypadku doszło z powodu niewywiązania się z obowiązków podmiotu odpowiedzialnego za daną nieruchomość, posesję, czy drogę lub zaniechania odpowiedniego działania.
W trakcie udowadniania swoich racji niezwykle przydatne będą zeznania naocznych świadków zdarzenia, dlatego zawsze należy poprosić o numer kontaktowy i dane osób, które widziały jak doszło do wypadku. Warto również pamiętać o wykonaniu zdjęć miejsca zdarzenia oraz wezwać odpowiednie służby (np. straż miejską). Sporządzoną przez funkcjonariuszy oficjalną notatkę służbową możemy wykorzystać w procesie dochodzenia roszczeń przed ubezpieczycielem, właścicielem nieruchomości, zarządcą czy sądem. Natomiast jeśli doszło do uszkodzenia ciała i skorzystamy z pomocy medycznej, musimy zadbać o odpis z karty pacjenta, w którym zostanie umieszczona informacja o okolicznościach powstania obrażenia.
Redakcja portalu: ubezpieczeniazyciowe.pl